Hederspris til Circle U-samarbeidet

Flere læresteder ble belønnet med priser for sin gode innsats for bærekraftig utvikling i utdannelsen av helsepersonell under ADEEs årsmøte i Liverpool nylig. Det er Pål Barkvolls siste årsmøte som sittende president for ADEE.

Representanter for Circle U-samarbeidet

Fra venstre: Representanter fra Circle U universitetene som var til stede ved gallamiddagen: Siri Beier Jensen (Århus Universitet), Helle Hornhaver (Århus Universitet), Sibylle Vital (Université Paris Cité), Deniz Naz Bilgiç (EDSA president), Nicola Loynes (Henry Schein), Pål Barkvoll (ADEE president og Universitetet i Oslo), Jackie Cooper (Henry Schein) and Ana Angelova Volponi (Kings College), Erik von Hafenbrädel (student Universitetet i Oslo) var ikke tilstede da bildet ble tatt. Foto: Privat

President for ADEE Pål Barkvoll
President for ADEE Pål Barkvoll. Foto: Privat

På årsmøtet til ADEE 25. august i Liverpool kunngjorde organisasjonen – sammen med EDSA og Henry Schein – vinnerne av Oral Health Professional Educators' «Practice Green©»-prisene samt en hederspris.

Prisene har som mål å styrke holdningen til bærekraftig utvikling under utdannelsen av personell innen oral helse, samt i deres utdanningsmiljøer og i kliniske miljøer.

ADEE-president professor Pål Barkvoll: «Vi er svært fornøyd med kvaliteten på bidragene vi mottok i forbindelse med denne prisen. Fakultetenes initiativer fortjener applaus og viser hvor mange muligheter vi har til å skape bevissthet allerede i utdannelsen og til å omsette initiativer til handling for en grønn omstilling.»

Det er Pål Barkvolls siste årsmøte som president for organisasjonen. Han virker ut 2023.

Circle U fikk hederspris

Panelet hedret Circle U-initiativet med en spesiell hederspris. Kings College London Faculty of Dentistry, Oral & Craniofacial Sciences og deres åtte partneruniversiteter i Circle U University Alliance – Universitetet i Wien, UCLouvain, Aarhus Universitet, Université Paris Cité, Humboldt-Universität zu Berlin, Università di Pisa, Universitetet i Oslo og Universitetet i Beograd – mottok en pris for sitt internasjonale samarbeid og kunnskapsdelingen for virkelige endringer som har en bærekraftig innflytelse. Samarbeidsprosjektet forstår at klimaendringer er et globalt problem, og har derfor som mål å reflektere over og samarbeide om konsekvensene av klimaendringene for å skape globale endringer som fører til bærekraftige og miljøvennlige praksiser innen både helsevesen og utdannelse.

Fakultetets campusinitiativ

Universitetet i Liverpool mottok en pris for sine universitetsomfattende initiativer som integrerer kjernekomponenter av bærekraft i de ansattes og studentenes hverdag. Universitetets bidrag viser tydelig at det aktivt treffes tiltak for å se på universitetes innvirkning på klimaendringer og bærekraftig utvikling i et bredere perspektiv, heter det i begrunnelsen.

Fakultetets læreplaninitiativ

Det odontologiske fakultetet ved Malmö universitet, mottok en pris for sitt engasjement for å integrere begrepet bærekraft og bærekraftig praksis i tannlegeutdanningen for å lære studentene hva disse begrepene innebærer, og hvordan de praktisk kan bruke et slikt verdigrunnlag i praksisen sin etter endt utdannelse. 

Fakultetets initiativ for innkjøp og produktbruk

Dundee School of Dentistry mottok den tredje prisen for å ha vist hvordan lokal kunnskap om systemer og produktbruk kombinert med kreativitet og fantasi, kan føre til meningsfulle endringer i produktbruk, avfallsreduksjon og en positiv filosofi om gjenbruk og resirkulering, som i sin tur har en innvirkning fra et bærekrafts- og økonomisk perspektiv. 

Oral Health Professional Educators’ «Practice Green©»-pris ble oppkalt etter Henry Scheins nylig lanserte globale program, Practice Green, og er designet for å styrke helsevesenet slik at de kan ha en positivt innflytelse ved å redusere det økologiske fotavtrykket og fremme bærekraft.

Alle prisvinnerne samlet på ADEEs årsmøte
Alle prisvinnerne samlet på ADEEs årsmøte. Foto: Privat

 

Publisert 6. sep. 2023 12:39 - Sist endret 23. okt. 2026 15:12