English version of this page

Første internasjonale eksamen ved spesialistutdanningen for periodonti etter EFP-akkrediteringen

Spesialistutdanningsprogrammet for periodonti ved Det odontologiske fakultet har nylig gjennomført sin første eksamen med en internasjonal eksaminator, Mervi Gursoy fra Universitet i Turku, Finland. Hun er medlem av utdanningskomiteen i European Federation of Periodontology (EFP).

Guppebilde av forskerne

Fv: Anders Verket, Mervi Gursoy og Odd Carsten Koldsland. Foto privat.

Etter professor Anne Merete Aass gikk av med pensjon, har akkrediteringsarbeidet vært ledet av førsteamanuensis Odd Carsten Koldsland og førsteamanuensis Anders Verket. De er begge stolte og glade over at den første spesialisteksamenen etter oppnådd akkreditering nå er i havn.

 – Dette er en viktig anerkjennelse av kvaliteten på spesialistutdanningen, men også en annerkjennelse av hele klinikkdriften ved Det odontologiske fakultet. Denne er jo en viktig grunn til at vi fikk denne akkrediteringen, sier Koldsland.

EFP-akkrediteringen stiller nye krav og standarder for både utdanningsprogrammet og gjennomføring av eksamen.

For første gang har hele eksamensprosessen blitt gjennomført på engelsk. Det har gjort det mulig for programmet å knytte seg tettere til europeiske nettverk av andre akkrediterte institusjoner, og dermed utvide sitt faglige samarbeid på en ny måte.

To spesialistkandidater avla eksamen denne gangen, og de rapporterte at de fant det svært inspirerende å være en del av EFPs internasjonale forskernettverk. De fremhevet verdien av å få ulike perspektiver fra kolleger i andre europeiske land.

Mervi Gursoy, som ledet eksamineringen var imponert over for nivået på avdelingen.  Hun påpekte også hvor verdifullt det er at det nå finnes flere nordiske kolleger å diskutere faglige problemstillinger med, noe som bidrar til en sterkere nordisk dialog og samarbeid.

– EFP-akkrediteringen har gjort spesialistutdanningen mer attraktivt internasjonalt, sier visedekan for spesialistutdanningen Jan Eirik Ellingsen.

Dette åpner også for nye muligheter innen forskning, nettverksbygging og samarbeid, som vil være til nytte for både nåværende og fremtidige kandidater.

Studiedekan Hans Jacob Rønold og visedekan for spesialistutdanningen Jan Eirik Ellingsen understreket  begge betydningen av denne utviklingen.

– Det er avgjørende at våre spesialistutdanninger er godt forankret i universitetsmiljøet, slik at vi kan sikre en høy faglig standard gjennom en vekselvirkning mellom forskning og utdanning. Denne første internasjonale eksamenen markerer således ikke bare en milepæl for avdelingen for periodonti, men er også et viktig skritt i å styrke spesialistutdanningens posisjon på den globale arenaen.

Publisert 19. juni 2024 14:33 - Sist endret 19. juni 2024 15:59