Markering av Verdens håndhygienedag ved Det odontologiske fakultet

Mandag 5. mai markerte Det odontologiske fakultet Verdens håndhygienedag med fokus på antibiotikaresistens. God håndhygiene er et av de enkleste og mest effektive tiltakene for å forebygge infeksjoner og dermed redusere behovet for antibiotikabruk. På den måten spiller håndhygiene en  svært viktig rolle i kampen mot utvikling og spredning av resistente bakterier.

Bildet kan inneholde: smil, uniform, helsepersonell, medisinsk, helsevesen.

Bente Olin Teigmo, Ada Bekkelund, Rigmor Schøne, Marina Janjusevic, Parivash Panahkhahi og Else Harder. Anna Lapina  var ikke tilstede da bildet ble tatt. Foto: Marie Lindeman Johansen OD/UIO

Markeringen fant sted i vestibylen i Geitmyra fra kl. 07:30 til 09:00. Her ble studenter og ansatte ønsket velkommen med kaffe, te, boller og en hyggelig prat om håndhygiene og smittevern. I tillegg ble det vist informasjonsfilm, og tilegg til kaffe og boller kunne man også få testet sin egen komptanse om smittevern ved  å ta en quiz.

 Bente Olin Teigmo, Ada Bekkelund, Rigmor Schøne, Marina Janjusevic, Parivash Panahkhahi og Else Harder stod for gjennomføringen av arrangementet. De bidro til å øke bevisstheten rundt viktigheten av god håndhygiene i det daglige – både i klinisk arbeid og ellers.

Markeringen ved fakultetet er del av den nasjonale kampanjen for Verdens håndhygienedag, og understreker hvordan enkle smitteverntiltak er avgjørende for å bekjempe antibiotikaresistens – en av de største truslene mot folkehelsen i vår tid.

Publisert 5. mai 2025 12:38 - Sist endret 5. mai 2025 13:25