Vellykket forskningstorg

For tredje året på rad deltok fakultetet på forskningstorget på Teknisk museum, og det ble en suksess i år, også. Godt teamarbeid bidrar til at arrangementet blir så vellykket.

Mange mennesker rundt et bord som lager plastilina

ODs stand på forskningstorget var som vanlig godt besøkt av publikum. Foto: Yngve Vogt, Apollon

Av Kari Øverby
Publisert 25. sep. 2025
Bildet kan inneholde: briller, briller, synspleie, hvit frakk, smil.
Gry Steinsvoll Prøsch og Morten Hanstad er ansvarlige for å rekruttere tannlegestudenter på siste studieår til innsats på forskningstorget. Foto: Marie Lindeman Johansen, OD/UiO
De inspirerende kliniske veilederne
Morten Hanstad og Gry Steinsvoll Prøsch
står i spissen for tannlegestudentene som legger ned stor innsats på forskningstorget. Når elevene fra skoler i østlandsområdet rykker inn på fredagen, står våre studenter klare til å svare på alle mulige spørsmål elevene måtte komme med. Lydhøre publikummere kan få med seg mange gode samtaler om tenner, syreangrep og bakterier i munnen.

 

ODs stand byr på ulike stasjoner. Plastilina er populært for barn i alle aldre, og rundt bordet sitter mange som er i full sving med å lage tenner og andre figurer. Om du ville, kunne du måle ph-verdien på forskjellige drikker som kaffe, melk, brus, juice, farris, vann med smak og energidrikk. En illustrasjon viste om surhetsgraden var skadelig for tennene.

Studenter og barn demonstrerer antibiotikaresistente bakterier
Hanna Tiainens bacteria-team lærte bort antibiotikaresistens til barna. Foto: Birgit Solhaug, UiO

Hanna Tiainens bacteria-team demonstrerte

motstandsdyktige bakterieangrep når du fisket bakterier. Fikk du dem på kroken var de ikke motstandstyktige mot antibiotika, men om du ikke fikk dem på kroken, så var situasjonen en annen. Tiainen stilte med kollegaer fra Klinisk forskningslab og stipendiater som svarte på spørsmål og hjalp publikum å fiske bakterier.

I forkant av arrangementet skal utstyr fraktes til Teknisk museum. Vegger skal monteres og settes opp. Dentalverkstedet stiller alltid velvillig opp når standen skal opp. Det bidrar til at standen vår viser tilhørigheten til odontologi veldig godt, og at den ser veldig bra ut.

I år ble det ingen plassering i kåringen av beste stand på forskningstorget. Det ble kun kåret én vinner og det ble UngParaFRISK som vant.

Flere bilder fra forskningstorget 2025

Publisert 25. sep. 2025 14:07