Ved Det odontologiske fakultet ved Universitetet i Oslo har det over mange år blitt bygget opp et sterkt fagmiljø innen periodonti. Miljøet kombinerer forskning, undervisning og pasientbehandling, og bidrar både til ny kunnskap og til bedre forebygging og behandling av tannkjøttsykdommer.
Den høye faglige kvaliteten har blant annet kommet til uttrykk gjennom europeisk akkreditering av spesialistutdanningen i periodonti fra European Federation of Periodontology (EFP). Akkrediteringen ble oppnådd for flere år siden og stiller strenge krav til både faglig nivå, klinisk kvalitet og organisering av utdanningen. I europeisk sammenheng er det kun et begrenset antall utdanninger som har denne godkjenningen.
– Et sterkt fagmiljø i periodonti er viktig, ikke bare for tannhelsetjenesten, men også for folkehelsen generelt. God tannkjøtthelse handler om langt mer enn munnen alene, og Gum Health Day minner oss om hvor viktig forebygging, tidlig oppfølging og kunnskapsbasert behandling er, sier dekan Hans Jacob Rønold .